Te same produkty, ci sami klienci a jadnak nie można porównywać tych dwóch biznesów jeden do jednego. Zoologiczny sklep stacjonarny a internetowy sklep to w moim rozumieniu dwie inne branże. Różne pod względem marketingu, obsługi klienta, narzutów i technikali.
To trochę tak (z właściwymi proporcjami) jakby powiedzieć, że sklep osiedlowy i w galeri handlowej to takie same sklepy. No nie, w tym przypadku to też spora różnica, głównie w mentalnym podejściu do biznesu.
Wyróżniłem pięć rodzajów zoologicznych sklepów internetowych. Przed wejściem w ten biznes warto zastanowić się, który styl, którą opcję sklepu mamy na myśli. To pozwoli uporządkować podejście do biznesu.
Możesz również oglądnać LIVE w tym temacie lub go posłuchać
Duże i bardzo duże sklepy internetowe.
Charakterystyka:
Firmy, które dysponują sporą gotówką na zakup towarów bezpośrednio u producenta w dużej ilości. Na filmie podałem ,że mówimy o sumach 150, 200 czy nawet 400 tysięcy ale uświadomiłem sobie, że przesadziłem. Potrzebne są dużo wieksze sumy. Zacznijmy od 1 miliona złotych. Część tych firm zaczynała wystawiając się na Allegro. Część nadal to robi.
Takie sklepy zazwyczaj nie są w stanei szzegółowo i dokładnie doradzić, bazując na ogólnej wiedzy.
Marketing:
O ile stacjonarne sklepy zoologiczne często wydają małe kwoty na marketing. Albo nie wydaja ich wcale, tak tu odwócona jest proporcja. Bez marketingu internetowego i reklam nie ma co myśleć o sukcesie. I mówimy tu o sporych sumach miesięcznych.
Szukasz towarów zoologicznych i wpisujesz w wyszukiwarkę. To co wyskakuje ci na pierwszych pozycjach jest płatną reklamą. I za nią trzeba niemało zapłacić. 20 tysiecy złotych miesiecznie na taką reklamę uznałbym za przeciętną sumę. Choć szczerze mówiac nie mam dostępu do takich danych i raczej wyliczam to na podstawie spekulacji znając sumy na reklamę mniejszych firm internetowych. Nie licze też kosztów firmy, która tworzy dla Ciebie taką reklamę od strony graficznej, analitycznej i prowadzącej kampanie.
Ceny towaru:
Ceny w takich sklepach należą do dużo mniejszych niż w sklepach stacjonarnych. Czasami to kilka procent, czasami i ponad 20% mniej.
Przy stacjonarnym sklepie
Charakterystyka:
Rozwijające się duże sklepy, sieci sklepów oraz hurtownie. Mają towar, wiedzę i chcą rozszerzać swoją sprzedaż.
To co często jest problemem, że traktują to jako dodatek do pracy a to (jeśli przyjmiemy, że idziemy z tym „na całość”) jest tworzenie kolejnej firmy. Pieniądze na marketing, dodatkowy pracownik do obsługi, kontaktów, pakowania i wysyłania.
Ważnym elementem jest rozróżnienie czy tworzymy nową markę nie zwiazaną ze sklepem stacjonarmym czy łączymy te dwie działalności. Bo tworząc przy sklepie uczymy klientów, że mogą to samo kupić taniej i bezpośrednio konkurujemy z cenami internetowymi. Oczywiście można to zrobić na rózne sposoby. Nie wystawiając wszystkich produktów, które mamy czy specjalnie ucząc klientów, że moga zamawiać wcześniej a odbierać w sklepie
Można też zrobić osobną markę i nie wiązać ją ze sklepem stacjonarnym. Trzeba jednak pamiętać, że konkurujemy wtedy z tymi największymi, więc dobrze by było obrać kierunek jakiejś specjalizacji.
Marketing:
Cenowo jest to podobne do sklepów specjqlistycznych od 1,5 tysiąca złotych miesięcznie na reklamę internetową.
Ceny towaru:
Zazwyczaj niższe niż w sklepie stacjonarnym.
Specjalistyczne
Charakterystyka:
Sklepy internetowe bazujące na specjalizacji w węższej tematyce. Akwarystyka (np. tylko morska), terrarystyka, kilka określonych ras psów etc. Zazwyczaj prowadzą to pasjonaci z danej wąskiej dziedziny. Można sie z nimi skontaktować i doradzić uzyskując zazwyczaj świetne odpowiedzi.
Marketing:
Mówimy o reklamach płatnych rzedu 1,5 -3 tysiecy złotych miesięcznie.
Ceny towaru:
Niekoniecznie bazują na niskich marżach – racji unikalnych towarów i specjalistycznej wiedzy.
Dropshipping
Charakterystyka:
Nie masz własnego towatu i własnego magazynu. Nawet nie musisz wysyłać towaru. Więc próg wejscia jest stosunkowo niski. Twoim zadaniem jest marketing i reklama sklepu internetowego, który połączony jest oprogramowaniem z ilością i cenami magazynowymi firmy dropshippingowej. Zarabiasz na prowizji od sprzedanego towaru.
Wydaje się to idealnym rozwiązaniem. Oczywiście jak każdy inny biznes, ma swoje drugie dno. Nie masz wpływu na jakość towaru wysyłanego, na czas jego przybycia itd. Jeśli pójdzie coś nie tak to cały hejt pójdzie na Ciebie, nie na firmę wysyłajacą.
Marketing:
Praktycznie całe koszty sa skierowane na marketing i reklamę. Warto też pomyśleć o dostarciu do klientów w social media. Tutaj marketing rozpocząłbym od 5-10 tysięcy miesięcznie na reklamy płatne.
Ceny towaru:
Zazwyczaj niewysokie, pomiędzy największymi sklepami a specjalistycznymi
Twój internetowy sklep zologiczny
Przed założeniem sklepu musisz sie zastanowić jaki typ sklepu będzie w zasięgu Twoich możliwości finansowych.
– Czy masz odpowiednią kwotę na konkurowanie z największymi sklepami internetowymi?
– Czy działasz już w zoologii i chcesz wykorzystać towar już sprzedawany przez Ciebie?
– A może jesteś pasjonatem i chcesz oprzeć na tym swoją sprzedaż i polecane towary?
– Albo dropshiiping podoba ci się i chciałbys spróbować iść w tym kierunku biznesowym
Czym konkurować?
Obsługą klienta
Duże sklepy nigdy poziomem wiedzy nie pokonają pojedyńczego pasjonaty. Wykorzystaj to.
Socia media
Najwieksi mają pieniadze na reklamę w social mediach. Ty możesz konkurować z oryginalnym contentem.
Pokazuj zaplecze swojego sklepu, pokazuj się przed kamerą, badź bezpośredni i naturalny (albo znajdź pracownika, który dobrze czuje się w takich apektach). Ludzie kupują ze względu na ludzi a nie ze względu na firmą.
User expierence
Zachowanie klienta na stronie internetowej. Sprawdzaj u konkurencji. Zamawiaj u nich i zobacz co można zrobić lepiej, co nie działa. I zastosuj u siebie lepsze rozwiązania.
Ile zarabia internetowy sklep zoologiczny?
To nie bedą liczby konkretnego sklepu. To zebrane dane z kilku miejsc. Uśredniłem to. Choć charaktyerystyka sklepów jest bardzo podobna. Internetowe sklepy zoologiczne, które starają sie sprzedawać towary inne niż w największych sklepach oraz pewne działy produktów idą w stronę „specjalistyczny”
Miesięczne dane
Przychód: 30 tysięcy złotych
Ilośc klientów: 200
Koszyk zakupowy: ~ 140 zł
Marża na towarze: 25-30%
Marketing: 2,5 tysiącq złotych
Pracownik: 3 tysiące złotych
Odkupienie towaru: 2-5 tysiecy złotych
Próg rentowaności: 15 tysiecy złotych
Warto przemyślić każdą z opcji, uruchomić excela i sprawdzić na co nas stać.
Krzysztof Burzyński