To czy postrzegasz daną markę jako ekskluzywną lub bardziej „swojską” to najczęściej wynik marketingowych zabiegów firm. Zapraszam do zapoznania się z najczęściej używanymi archetypami znanych marek zoologicznych.
Wziełem pod uwagę kilka marek zoologicznych. Jedne więcej, drugie mniej znane: Aquael, Super Benek, Bozita, Flexi, Royal Canin, Tropical, Vitapol, Zee dog, Friskies, Zooplus, Over ZOO, Gourmet.
Pod filmem poczytasz o archetypach marek zoologicznych.
Jeśli wolisz słuchać lub oglądać zapraszam poniżej!
Archetyp to (wg. wikipedii) pierwotne wzorce, zachowań powtarzające się motywów w różnych dziełach oraz u ludzi. archetyp to pierwowzór, zestaw cech, które opisują postać, zdarzenie, zjawisko itp. Są wspólne dla całej ludzkości.Każdy typ odwołuje się do pewnych podstawowych potrzeb człowieka. Ludzie w życiu wybierają pomiędzy niezależnością oraz potrzebą przynależności do grupy, a także pomiędzy stabilizacją oraz podjęciem ryzyka. Sztuką jest nadanie marce odpowiedniej osobowości tak, aby zaspokajała u swoich odbiorców odpowiednie potrzeby
Po co są archetypy? – by wyróżnić się czymś więcej niż ceną. Zbudować rozpoznawalność wśród kleintów a takze nie klientów.
Jak to działa w marketingu? Marketing operuje 12 archetypami i traktuje je jako narzędzie do opisu i głębszego zrozumienia marki.
Chciałbym zademonstrować jak archetypy marketingowo działają w markach zoologicznych. Podam kilka przykładów produktów znanych nam z polskich sklepów zoologicznych
Założenie do archetypów, które omawiam:
- Firma a marka to nie zawsze jest ten sam archetyp, aczkolwiek zazwyczaj się zazębiają
- Archetypy – to nierzadko 2-3 połączenia różnych. To naturalne, bo ludzie też sa różnorodni
- To marketing – niekoniecznie tak musi być, po prostu TAK MARKI CHCĄ BYĆ WIDZIANE.
- Archetypy mogą się zmieniać
- Występuje różne nazewnictwo – posłużę się poniższym: