Aktualności – Koronawirus a branża zoologiczna

Zoologia w czasach zarazy

Dożyliśmy przekleństwa – obyś żył w ciekawych czasach! Wiele za swojego życia mogliśmy już przeżyć. Ale trzeba przyznać, że pandemia koronowirusa jest na pewno czymś czego nikt z nas ani się nie spodziewał ani nie wie do końca co przyniesie.

Jak się zachować w branży zoologicznej? Jak pandemia wpłynie na nasze biznesy? Czego powinniśmy się obawiać a co może być naszą szansą?

Jakie rozwiązania stosują inni przedsiębiorcy w tym trudnym czasie?

Ten artykuł będzie aktualizowany – co dzień lub co najmniej co kilka dni – tak by łatwiej było dojść do informacji historycznej i zobaczyć, które działania funkcjonują lepiej od innych.

Swoje wnioski i aktualizację będę czynił dzięki kontaktom z osobami z branży zoologicznej. Dzięki zamkniętej grupie na facebooku “Jak rozwijać sklep zoologiczny” i kontaktom własnym.

Ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie wiadomości są zapisane wstecznie. Czyli najnowsze informacje mogą być widoczne od razu. Najstarsze są na samym końcu.

AKTUALNOŚCi - najnowsze na samej górze

4 maj 2020

Od poniedziałku 4 maja wchodzą w życie nowe ustawy, które mają na celu powrót do porzedniego znanego nam „życia” i funkcjonowania. Otwarte m.in mają być galerie handlowe (oczywiśćie z pewnymi obostrzeniami) Mimo iż sklepy zoologiczne mogły być otwarte cały czas w galeriach, to jednak był wyczuwalny spadek obrotów poprzez znikomą ilość osób w galeriach. Miejmy nadzieję, ze to poprawi te statystyki.

21 kwiecień 2020

Nadszedł czas „odmrażania” gospodarki i życia społecznego. Pierwszym etapem ma być w sklepach do 100m2  -4 osoby na jedną kasę. Powyzej 100m2 – 1 osoba na powierzchni 15m2. Na razie w sklepach zoologicznych niewiele to zmienia.

16 kwiecień 2020

O dzisiaj wchodzi przepis o obowiazkowym zasłanianiu ust i nosa. To niekonieczni muszą być maseczki. Mozez być szalik, chusta czy plastikowa maska zasłaniająca twarz.

W miejscach pracy powinno być stosowane tam gdzie jest kontakt z klientem. Czyli dotyczy to sklepów zoologicznych. Co do hurtowni i producentów, to tylko w wypadku kontaktu zoozbami spoza firmy.

10 kwiecień 2020

Od najbliższego czwartku (16  kwiecień) wchodzi obowiązek zasłaniania twarzy poza domem. 

Po Świętach ma też wejście w życie tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców wer. 2.0 W jej założeniach znajduja sie opcje

 • możliwości wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody
 • rozszerzenie trzymiesięcznych wakacji w ZUS na firmy zatrudniające do 49 pracowników, ale umorzenie składek obejmie tylko 9 jej pracowników.
 • pomoc będzie udzielana od miesiąca złożenia wniosku. Nie tak jak dotychczas – od następnego miesiaca. 

1 kwiecień 2020

Kolejne obostrzenia wchodzą w życie dziś i w kolejne dni. Skupię się na tych bezpośrednio dotyczących branży zoologicznej:

 – nakaz zachowania odstępu 2 metrów od drugiej osoby. Z wyjątkiem rodziców opiekujacych sie dziećmi i niepełnosprawnymi. Co oznacza, że jeżeli jeszcze jako sklep nie wprowadziłeś obostrzeń, to teraz nie masz wyboru. Musisz oddzielić sklep od klientów albo wpuszczać ich maksymalnie po 3 osoby na kase fiskalną.

 – nakaz zakładania rękawiczek jednorazowych przy zakupach. Pytanie brzmi czy wszyscy przedsiębiorcy dostaną gdzieś jeszcze rękawiczki w rozsądnej cenie.

 – zamknięte zostają punkty usługowe : zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu i tatuażu. Nie ma nic w rozporządzeniu o salonach groomerskich. Niektórzy zamykaja salony jeśli to była tylko część sklepu zoologicznego. Inni dopytują sie w urzędach i  na policji czy mogą mieć otwarte. Póki co wynika , że nie ma obostrzreń co do grommerów

 – w miejscach pracy musi być zagwarantowane 1,5m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony osobistej

 

 

31 marzec 2020

Skoro sklepy zoologiczne w miarę dobzre sie trzymają, to co słychac u dystrybutorów, hurtowników i producentów?

Jak widać z poniższej ankiety – główny problem polega na kontakcie ze sklepami bez przedstawicieli handlowych. Choć nie brakuje też głosów, że gdzieniegdzie obroty również spadają.

 

27 marzec 2020

Rząd przyjął projekt tarczy antykryzysowej. 

To co najważniejsze dla przedsiębiorców (za businessinsider.com.pl)

 • pokrycie przez państwo składek na ZUS przez trzy miesiące – dla mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników (chodzi o składki za wszystkich pracowników) i samozatrudnionych
 •  dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach
 • czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach skarbowych i ZUS-owskich;
 • obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali i tzw. wysp w galeriach handlowych, dopóki obiekty te mają zakaz normalnego funkcjonowania
 • przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców;
 • przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, w oparciu o dane finansowe na koniec 2019

Kilka słów z LIVE w temacie zoologii:

 

25 marzec 2020

Od dziś wprowadzone zostają kolejne ograniczenia dla polaków, by ograniczyć rozprzestrzenianie sie koronawirusa. 

Z domu będziemy mogli wyjść tylko po to, aby załatwić niezbędne sprawy. Zakazane zostaną wszystkie zgromadzenia powyżej dwóch osób, ograniczenia obejmą również transport publiczny.

 

20 marzec 2020

19 marzec 2020

Rzad wprowadzil pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców.  Podzielony jest on na pięć głównych części:
 – bezpieczeństwo pracowników;
 – finansowanie przedsiębiorstw;
 – ochrona zdrowia;
 – wzmocnienie systemu finansowego;
 – program inwestycji publicznych.

Tym ktorzy spełnią kryteria, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce.
Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł.
Pracownicy mogą skorzystać z wakacji kredytowych w bankach.
Jest też przesuniecie deklaracji PIT do końca czerwca.

Plan ratunkowy zakłada m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz rozwiązania o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. 

Powstanie instrument służący refinansowaniu umów leasingowych dla firm transportowych

Jest tez możliwość odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy.

To tyle jeśli chodzi o fakty. Z punktu widzenie przedsiębiorcy wyglad to tak: takie ulgi powinny byc normalnie. W czasie kryzysu potrzeba zupełnie innych rozwiązań. Ot choćby dobrowolność płacenia ZUSu a nie spłacanie ich za niewiadomo jakiś czas i brnięcie w kolejne długi. Nie po to przez lata płaci sie wszystkie daniny by teraz dodatkowo dokładać.

18 marzec 2020

Powstała bezpłatna infolinia dla przedsiębiorców w zwiazku z COVID-19. Eksperci udzielają tam wskazówek: https://www.pwc.pl/pl/infolinia-koronawirus.html

16 marzec 2020

Moje przemyślenie. 

Z racji, że oprócz zoologii zajmuję się też szeroko pojęta komunikacja onlinę i tworzeniem zaangażowanych społeczności w internecie, to nasuwa mi się taki wniosek

Większość sklepów zoologicznych nie przykłada na codzień większej uwagi do mediów społecznościowych. Nawet to rozumiem. Nie ma aż takiej potrzeby, marketing sklepów idzie w inna stronę. W której nie ma wielkiej potrzeby zabiegania o social media i całą sferę internetową. 

Z drugiej strony przeoczenie tej sfery może nieść skutki widoczne w sytuacjach kryzysowych – jak ta obecna. Jak powiadomić klientów o nowych zasadach obowiązujących w sklepach na czas pandemii? Oczywiście, że można (a nawet wręcz trzeba)  dawać ogłoszenie na drzwiach i witrynach sklepowych. Jednak sytuacja w której mielibyśmy: dobrze zarządzany fanpage, stworzona listę newsletterową klientów. Może nawet ich numery telefonów ( oczywiście z poszanowaniem całego zestawu ustaw RODO). Z całą bazą kontaktów dużo łatwiej przekazać komunikaty, szczególnie w takim dynamicznym czasie jak teraz. A przecież to kiedyś minie. Warto z klientami mieć “udrożnione” kanały internetowe.  On się przydadzą nie tylko w czasach kryzysu. Umiejętne nimi zarządzanie na codzień może przynieść wiele korzyści.15 marzec 2020

Zaczynają się pojawiać pierwsze pomysły co robić w czasie pandemii? Jak  nie otwierać sklepów a jednocześnie sprzedawać.  

Pomysły, które się wykluwają to:

 • możliwość zamawiania telefonicznego towarów

W tym przypadku pojawią się też różne opcje tego pomysłu:

 • przywóz klientowi do domu
 • klient podjeżdża po odbiór do sklepu

Część sklepów wprowadza dodatkowe ochrony:

 • rękawiczki jednorazowe, maseczki, płyny dezynfekujące, częste mycie podłóg klamek, najczęściej dotykanych towarów, lady, terminala etc
 • Wpuszczanie ograniczonej ilości klientów
 • zakaz dotykania towarów przez klientów
 • przesunięcie lady pod drzwi, coś na kształt kiosku.
 • skrócenie godzin pracy sklepu

Na pewno pozytywem w tym całym zamieszaniu jest to, że sklepy zoologiczne nadal mogą być otwarte. Co więcej obroty zwiększają się. U niektórych do stopnia zakupów jak przed gorączką przedświateczną. 

Wg. poniższego pisam. Nie ma wpływu zwierząt na rozprzestrzeniania sie koronawirusa

14 marzec 2020

Większość imprez, szkoleń, wydarzeń zostaje odwołane.

Zostaje ogłoszony w Polsce stan zagrożenie epidemicznego. Oznacza on, że Granice zostaną przywrócone, działalność galerii handlowych – ograniczona.

Jak do tego mają się sklepy zoologiczne w galeriach handlowych? Przecież to może oznaczać zamknięcie na tygodnie a być może miesiące całych firm. Po prostu bankructwo.

Kto zapłaci pracownikom? Co z wysokimi czynszami dla galerii? Robi się bardzo, bardzo niewesoło.

Okazuje się, że ograniczone praca galerii handlowych oznaczają, że otwarte będą tylko:  sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki. 

Zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób. jest nakaza zamknięcia  barów, restauracji, pubów, kasyn etc. Restauracje mogą jednak wydawać posiłki na wynos. 

Dostaję informację, że w ustawie nie ma nic mowy o zamknięciu sklepów zoologicznych w galeriach handlowych – czytaj tutaj

 

 

Spisane zasady i rózne rodzaje rekrutacji możesz nabyć kupując cały pakiet rekrutacyjny (video + e-book)
W pakiecie znajdziesz m.in:
– jak stosować employer branding czyli wizerunek twojej firmy na każdym etapie rekrutacji

 – jak tworzyć dobre zakładki „kariera” na stronie www

 – jakie są rodzaje rekrutacji, bo nie każda firma potrzebuje takiej samej.

 – pytania do określenia profilu osoby jakiej poszukujesz

 – jakie są możliwe etapy rekrutacji

 – jak odnaleźć kłamstwa w CV?

 – jak prowadzić rozmowy kwalifikacyjne

 – przykłady pytań do rozmów kwalifikacyjnych

 – dlaczego tak ważny jest assesment centeri jak go zrobić w swojej firmie

 – przykłady dwóch testów behawioralnych i miejsca w internecie gdzie możesz uzyskać je za darmo

13 marzec 2020

Sklepy zaczynają doświadczać nowych problemów. Na 47 głosujących ( grupa „Jak załozyc sklep zoologiczny” ) blisko połowa boi się zarażenia koronawirusem w swoich sklepach. Zaczyna się pojawiać problem płynów dezynfekujących. Obawa czy starczy ich, gdyż zaczeły masowo być wykupywane ze sklepów.

Pojedynczy właściciele pozamykali swoje sklepy z obawy przed wirusem. 

Zaczynają się obawy przed brakiem rąk do pracy, przed odejściem pracowników, przed zmniejszeniem się ilości klientów a co za tym idzie obrotów. 

 

Kultura organizacyjna firmy

11 marca 2020

Światowa organizacja zdrowia ogłosiła Pandemię Koronowirusa.

Polski rząd postanawia zamknąć szkoły, przedszkola, studia wyższe.

Jednocześnie premier Polski zastanawia się nad możliwościami wspomagającymi polskie firmy w czasie kryzysu. Od zapłacenia za okres braku pracowników w wyniku opieki nad dziećmi po dotację, ulgi w podatkach i tanie kredyty bankowe.

6 marzec 2020 

Targi Animal Days przesuwają termin na wrzesień 2020

Zapytałem się właścicieli sklepów zoologicznych czy zauważają w swoich lokalach masowe wykupywanie towarów. Daleko było do paniki.  Na 61 głosujących 48 osób nic niezwykłego nie zauważyło. 8 osób zauważyło, że klienci robią zapasy.

Część osób zauważyło, że stanął import produktów ze Wschodu. Brakuje przysmaków dla psów. Także ryb i zwierząt z tamtych rejonów.

4 marzec 2020

Przypomnijmy. W Polsce pierwszy oficjalny przypadek zarażenia koronawirusem przypada na 4 marca.

Polecam do przeczytania

Facebookyoutube

Newsletter dla sklepów

Z nie publikowanym nagraniem "10 metod skutecznej sprzedaży w sklepie zoologicznym"

Please wait...

Dziękuję za zapis!

Dodaj komentarz